Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Wolinie
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Wstępne stanowisko RDPP w sprawie Funduszu dla Organizacji Pozarządowych


Wstępne stanowisko RDPP w sprawie Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

Rada Działalności Pożytku Publicznego (RDPP) zaprasza wszystkie zainteresowane osoby i instytucje do wyrażenia swoich opinii na temat kształtu i funkcjonowania Funduszu dla Organizacji Pozarządowych, który zostanie uruchomiony w Polsce w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2009-2014. Sam Fundusz zacznie działać pod koniec 2012 r. lub na początku 2013 r., a projekty przez niego wspierane będą mogły trwać do 2016 r. Będzie to już druga odsłona tego Funduszu - pierwsza funkcjonowała w latach 2007-2009.

Na prośbę i z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR), Ambasady Królestwa Norwegii oraz Biura Mechanizmów Finansowych (BMF). Rada Działalności Pożytku Publicznego przygotowała swoje wstępne stanowisko w sprawie Funduszu. W trosce o to, aby stanowisko to było możliwie reprezentatywne RDPP postanowiła uczynić je przedmiotem szerokich konsultacji społecznych prowadzonych w szczególności w środowisku pozarządowym. Dokument opisujący stanowisko RDPP dostępny jest w dziale załączniki powiązanym z niniejszym ogłoszeniem (po lewej stronie). Zachęcamy do tego, aby zapoznać się z nim i wyrazić swoją opinię na jego temat.

W oparciu o opinie zebrane w czasie konsultacji RDPP przygotuje swoje ostateczne stanowisko oraz przedstawi je (wraz ze wszystkimi wyrażonymi opiniami bez względu na to czy zostaną one wzięte pod uwagę przez RDPP) MRR, Ambasadzie Królestwa Norwegii oraz BMF. Trzeba podkreślić, że to te instytucje prowadzą działania związane z uruchomieniem Funduszu i to do nich należy ostateczna decyzja, jaki kształt on przybierze.

Punktem wyjścia do sformułowania wstępnego stanowiska RDPP był dokument przygotowany dla wszystkich piętnastu krajów korzystających z tych środków pt. Mechanizm Finansowy EOG na lata 2009-2014, Obszar Programowy “Fundusz dla Organizacji Pozarządowych” Wytyczne dla Programów dla Organizacji Pozarządowych (dostępny także po lewej stronie tekstu w dziale Załączniki). Część kwestii zawartych w Wytycznych ma charakter definitywny i nie podlega konsultacji, część wymaga uszczegółowienia i może być zmieniana.

Trzeba także podkreślić, że wstępne stanowisko RDPP z założenia nie jest wyczerpującym komentarzem, zbiorem uwag do Wytycznych. Ma ono w przeważającym stopniu ma charakter autorski i jest próbą znalezienia rozwiązań i odpowiedzi w trzech kluczowych kwestiach:

Należy podkreślić, że propozycja RDPP stanowi próbę uporządkowania i uszczegółowienie tego, co znajduje się w Wytycznych. Dotyczy to zarówno konstrukcji Funduszu, jak i określonych w nich głównych obszarów tematycznych, które najogólniej rzecz ujmując dotyczą demokracji, praw człowieka oraz wykluczenia społecznego.

Sam dokument opisuje koncepcję funkcjonowania Funduszu, ale także wskazuje na różnego rodzaju dylematy, które pojawiły się w czasie prac nad nim. Stąd w tekście poza częściami opisowymi znajdują się także pytania, które mamy nadzieję, pomogą w konstruktywnym odnoszeniu się do przedstawionej tu propozycji.

-----

Proces konsultacji (prowadzony przy wsparciu technicznym Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia) przebiegać będzie dwuetapowo.

W pierwszym etapie, trwającym do 17 lutego br. organizacje oraz osoby indywidualne mogą zgłaszać swoje uwagi za pomocą:

  1. W jaki sposób prowadzić dystrybucję środków w ramach Funduszu?

  2. Jakie obszary i typy działań wspierać w jego ramach?

  3. Jakie cechy powinna spełniać i jak powinna być wyłoniona instytucja tzw. Operatora Funduszu?

 Ankiety on-line składającej się z kilkunastu pytań odnoszących się do zawartości wstępnego stanowiska RDPP. Są to pytania zarówno o charakterze ogólnym jak i szczegółowym, w dużej mierze tożsame z tymi, które znajdują się we wstępnym stanowisku RDPP. Ankietę można wypełnić klikając tutaj.

lub
 

  • Mechanizmu on-line do zgłaszania ogólnych komentarzy i uwag bezpośrednio w serwisie www.mamzdanie.org.pl - w tym celu należy skorzystać z przycisku „Zarejestruj się i wyraź swoje zdanie”. Swoje opinie zainteresowane osoby lub instytucje mogą także tam zamieścić w formie załącznika (dokumentu). Oczywiście można też skorzystać z obydwu form wypowiedzi.

W drugim etapie konsultacji (pod koniec lutego br.) odbędzie się spotkanie warsztatowe, na które w pierwszej kolejności zostaną zaproszone te organizacje i osoby, które sformułują w czasie konsultacji pisemnych istotne merytorycznie uwagi dotyczące projektu oraz wyrażą chęć otrzymania takiego zaproszenia. Ostateczne stanowisko RDPP powinno powstać do połowy marca b.r. Szczegółowy harmonogram konsultacji znajduje się także po lewej stronie tekstu w dziale Załączniki.

Załączniki:

harmonogram_konsultacji.pdf

wstepne stanowisko RDPP.pdf

wytyczne FOP.pdf

----
RDPP pragnie podkreślić, że propozycja zawarta w jej wstępnym stanowisku oraz prowadzony proces konsultacji jest jednym z głosów w otwartej dyskusji na temat kształtu Funduszu i nie ogranicza w żaden sposób innym osobom oraz instytucjom prawa do wypowiadania się na jego temat.

űródło: http://mamzdanie.org.pl

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Joanna Prachnio 02-02-2012 11:24
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 02-02-2012
Ostatnia aktualizacja: - 02-02-2012 11:24