herb BIP - Urząd Miejski w Wolinie

www.gminawolin.pl

Nowy projekt "Wolontariat rozwija wieś"

Projekt "Wolontariat rozwija wieś" jest pilotażowym programem z zakresu wolontariatu długoterminowego, który jako komponent został wpisany do tegorocznego konkursu w Programie Operacyjnym Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2012. Na ten konkurs Federacja Inicjatyw Oświatowych wspólnie z partnerem Fundacją Wspierania Aktywności Lokalnej "FALA" z Wrocławia złożyły ofertę wspólną realizacji zadania i jako jeden z trzech podmiotów w Polsce uzyskały dofinansowanie.

Program wolontariatu długoterminowego polega na wyłonieniu, na podstawie zaproponowanych kryteriów, organizacji, do których na pół roku zostaną skierowani przeszkoleni wolontariusze. Każdy zaakceptowany kandydat podejmie wolontariat w pełnym wymiarze godzin poza miejscem zamieszkania. W tym czasie będzie miał zapewnione środki na utrzymanie (nocleg i wyżywienie) i kieszonkowe, a po ukończeniu programu otrzyma certyfikat potwierdzający zdobyte kwalifikacje.

Specyfiką projektu jest to, że organizacje goszczące wolontariuszy będą wyłaniane wyłącznie spośród organizacji wiejskich, szczególnie stowarzyszeń rozwoju wsi, organizacji kulturalno-edukacyjnych, organów prowadzących małe szkoły i przedszkola.

Nabór organizacji goszczących i wolontariuszy będzie się odbywał w trzech przesuniętych w czasie edycjach, obejmujących trzy regiony Polski:

  • I etap – region zachodni z centrum operacyjnym we Wrocławiu (województwa: dolnośląskie, opolskie, lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie),
  • II etap - region centralno-północny z centrum operacyjnym w Warszawie (województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, podlaskie i łódzkie),
  • III etap - region południowo-wschodni z centrum operacyjnym w Krakowie (województwa: lubelskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie).

Harmonogram działań w I etapie:

 

lipiec/sierpień 2012 nabór organizacji goszczących
sierpień/wrzesień 2012 nabór wolontariuszy
II połowa września 2012 szkolenie stacjonarne wolontariuszy
październik 2012 szkolenie uzupełniające wolontariuszy, podpisywanie umów trójstronnych
październik/listopad 2012 rozpoczęcie delegowania wolontariuszy do organizacji
listopad 2012 – kwiecień 2013 wolontariat w organizacjach, jego monitoring i szkolenia specjalistyczne on-line

Źródło: http://srw.fio.org.pl/

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Joanna Prachnio 29-06-2012 09:19
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 29-06-2012
Ostatnia aktualizacja: - 29-06-2012 09:19